محل تبلیغات شما

سلام دوستان؛ باور نمی کردم خانواده مهندس ارنست به این زودی درگیر کروناویروس شود. علیرغم همه پیشگیریهایی که توسط مهمان عزیز ما از ایران انجام شد این ویروس ما را هم درگیر کرد. این نشان می دهد چقدر فرودگاه امام خمینی تهران آلوده است. سوالاتی را آماده کرده ام برای دوستانی که ممکن است بعد از ما درگیر این قضیه شوند. ندانستن پاسخ این سوالات در جاهایی موجب از دست دادن زمان و استرس بیشتر برای ما شد. امیدوارم که اصلا به کارتان نیاید ولی اگر لازم شد به کارتان بیاید:

سوالات متداول ( بر اساس تجربه شخصی و مستندات وزارت سلامت استرالیا)
1. هر روز هزاران نفر وارد استرالیا می شوند. استرالیا چگونه از گسترش کروناویروس جلوگیری می کند؟
سیستم سلامت عمومی استرالیا با شناسایی و ایزوله کردن افرادی که مبتلا هستند و افراد دیگری که با آن فرد در تماس نزدیک بودند این بیماری را تا کنون کنترل کرده است. همچنین قانون قرنطینه داوطلبانه برای کسانی که به کشورهای پرخطر مثل چین و ایران رفت و آمد داشته اند تاثیر بسزایی داشته است. وقتی یک نفر مبتلا به کروناویروس تشخیص داده می شود ارتباطات آن فرد و جاهایی که رفته از 24 ساعت قبل از زمانی که علایم در او بروز کرده است مو به مو پرسیده می شود، و از آن افراد هم خواسته می شود که خود را ایزوله کنند. البته با افزایش موارد ابتلا در خارج از خاک استرالیا این کنترل سخت تر شده و در نهایت به سمت همه گیری پیش خواهد رفت. لازم است هر کسی با رعایت بهداشت عمومی و موارد توصیه شده به کنترل سرایت این بیماری کمک کند.

2.من تازه از ایران آمده ام. چکار کنم؟
از زمان ترک ایران بمدت 14 روز خود را در منزل ایزوله کنید. اگر علائمی داشتید هر چند خیلی جزِیی حتما تست انجام دهید. بدون داشتن علایم با تست موافقت نمی شود. 

3. کروناویروس چه علائمی ایجاد می کند؟
اگرچه تب، سرفه و تنگی نفس جزو علائم اصلی کروناویروس در شبکه های اجتماعی مطرح می شود، ممکن است هیچکدام از این علائم را نداشته باشید و هنوز مبتلا باشید. علائم دیگر مثل تب، لرز، عرق، سرفه، خارش گلو، گلودرد، ابریزش بینی، بدن درد، خستگی، تنگی نفس، مور مور شدن پوست دست و بدن، اسهال نیز می تواند مواردی باشند که باید توجه کنید. فقط بدن درد یا فقط گلو درد هم ممکن است تنها علامتهایی باشند که دارید و وما ممکن است این علایم مربوط به دستگاه تنفسی نباشد. عامل اصلی یعنی مسافرت به کشورهایی مثل ایران و چین در 14 روز گذشته و یا ارتباط با فردی که مبتلا به این ویروس می باشد از شرایط لازم برای تست کروناویروس است. لذا اگر با خواندن این مطلب دچار خارش گلو شدید ولی مسافرت یا تماس با فرد آلوده نداشتید نگران نباشید و آب نمک غرغره کنید.

4. هزینه های تست و درمان کروناویروس چگونه است؟ اگر مدیکر نداشته باشم چه؟
تست و درمان کروناویروس در سیستم سلامت عمومی استرالیا برای همه رایگان است و نیازی به مدیکر ندارید. 

5. برای تست کروناویروس چگونه و کجا مراجعه کنم؟
اگر در 14 روز گذشته مسافرت خصوصا به کشورهایی مثل چین یا ایران داشتید و یا با فرد مبتلا تماس نزدیک داشته اید و علایم این بیماری را مشاهده می کنید، در قدم اول با خط اطلاعات بهداشت ملی کروناویروس استرالیا شماره 00020080 تماس بگیرید. اگر علایم شدید است و مشکل تنفسی دارید با 000 تماس بگیرید.
مرحله بعد، در صورتیکه مدیکر دارید، مراجعه به پزشک تان جهت معرفی برای انجام تست است. با پزشک خود تماس بگیرید و با هماهنگی در حالی که ماسک (و ترجیحا دستکش) پوشیده اید به پزشک مراجعه کنید. بدون هماهنگی نروید و در اتاق انتظار منتظر نمانید. هنگام تماس در مورد سابقه مسافرت خود و یا ارتباط با فرد مبتلا به کروناویروس با پزشک خود صحبت کنید. پزشک تان شما را در صورت نیاز برای تست به آزمایشگاه پاتولوژی معرفی می کند. برای رفتن به آزمایشگاه نیز از قبل هماهنگی کنید و با ماسک بروید.
اگر مدیکر ندارید، با قسمت اورژانس نزدیک ترین بیمارستان خود تماس بگیرید. هنگام تماس در مورد سابقه مسافرت خود و یا ارتباط با فرد مبتلا به کروناویروس صحبت کنید. اگر جواب سربالا دادند و گفتند باید پیش پزشک تان بروید بگویید که مدیکر ندارید و راه حل دیگری ندارید. باز هم قبول نکردند با قسمت Public Health همان بیمارستان تماس بگیرید و راهنمایی بخواهید. بدون هماهنگی نروید و در اتاق انتظار منتظر نمانید. موقع ورود ماسک داشته باشید. در این حوزه ممکن است همه بیمارستان ها توجیه نباشند ولی بر اساس صحبتی که من با قسمت های مختلف داشتم تنها راه حل برای کسانی که مدیکر ندارند اینست. همه سرویس ها در صورتی که نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشید رایگان است.

6. تست کروناویروس چگونه است و چقدر طول می کشد؟
تست اصلی کروناویروس با نمونه برداری از ترشحات گلو و بینی است. برای اطمینان از صحت آن ممکن است خون هم گرفته شود. از کودکان به احتمال قوی خون گرفته نمی شود ( تجربه ما در بیمارستان کودکان وست مید این بوده است). آماده شدن جواب تست 24 ساعت طول می کشد.

7. چطوری خودم رو در منزل ایزوله کنم. خانواده ام یا افراد دیگری که با من زندگی می کنند هم باید خودشون رو ایزوله کنند؟
تماستان محدود به همان افرادی باشد که بطور معمول در آن خانه زندگی می کنند. لیکن آنها لازم نیست خود را ایزوله کنند تا زمانیکه شما علایمی نداشته باشید. علایمی اگر ظاهر شد بلافاصله نسبت به تست اقدام کنید، 24 ساعت طول می کشد تا نتیجه را دریافت کنید. در صورتیکه نتیجه مثبت باشد شما باید در بیمارستان در اتاق ایزوله تحت مراقبت قرار بگیرید و بقیه افراد در خانه خود را ایزوله کنند. بقیه افراد تا علایمی نداشته باشند مورد تست قرار نمی گیرند. 

8. من خودم را ایزوله کنم خوب بقیه افرادی که با من زندگی می کنند ویروس رو از من می گیرند و می برند بیرون از خانه. این چه کاریه خوب!
تا زمانی که شما علایمی ندارید خیلی نگران این امر نباشید. احتمالش خیلی نیست. اگر علایم دارید زودتر تست کنید. چون اگر نتیجه تست شما مثبت بود شما باید در بیمارستان تحت نظر قرار گرفته و ایزوله شوید و بقیه افراد منزل باید خود را بمدت 14 روز از آخرین تماس با شما ایزوله کنند. تا قبل از اینکه تست شما مثبت باشد بقیه افرادی که با شما زندگی می کنند روال عادی زندگی خود را داشته باشند و نیازی به محدود کردن خود از مدرسه یا محل کار ندارند. فقط می توانند یک مقدار از بعد بهداشتی هشیار تر باشند و مراقبت های بیشتری از قبیل حفظ فاصله با افراد و  شستن و ضد عفونی کردن دست ها انجام دهند. 

9. من با کسی تماس نزدیک داشتم الان مبتلا به کروناویروس تشخیص داده شده. چه کنم؟
شما باید 14 روز خود را در منزل خود ایزوله کنید. در صورتی که علایمی ظاهر شد برای تست اقدام کنید.

10. من علایم کروناویروس را دارم ولی مسافرت نبوده ام و با کسی که کروناویروس دارد در ارتباط نبودم. چطور می توانم تست کنم؟
اگر علایم حاد در سیستم تنفسی دارید جدی بگیرید و با 000 تماس بگیرید ولی در غیر اینصورت احتمالا سرماخوردگی یا آنفلوانزا است. اگر مسافرت نبوده اید احتمالا نیازی به تست ندارید. به هر حال طبق روالی که در مورد 4 گفته شد عمل کنید.

11. آیا اگر خانواده من به کروناویروس مبتلا شدند به دوستان و اطرافیان خود اطلاع دهم؟
این یک تصمیم شخصی است. ممکن است نخواهید خانواده شما در ایران نگران شوند و بخواهید در ابتدا مخفی کنید. لیکن بعد از رفع نگرانی ها شاید بخواهید دوستان مطلع باشند و از تجربیات شما استفاده کنند. این ویروس جدید است و اطلاعات زیادی در مورد آن در دسترس نیست لذا کمک کامیونیتی به هم برای رفع مشکلات ناشی از این ویروس خیلی مهم است. ما که فکر کردیم همه مشکلاتی که ما الان داریم از مخفی کاری دولتمردانمان در ایران ناشی می شود و تصمیم گرفتیم باز عمل کنیم و اطلاع رسانی کنیم. 
سیستم درمانی استرالیا به حفظ حریم خصوصی شما احترام پایبند بوده و غیر از اطلاعاتی از قبیل نام بیمارستان، کشور مبدا، سن، جنسیت و تاریخ ورود و تاریخ مشاهده اولین علایم و. اطلاعات دیگری در اختیار خبرگزاری ها قرار نمی دهد.

12. در دورانی که در خانه ایزوله هستم چگونه خرید کنم؟
می توانید از خرید آنلاین استفاده کنید و یا از دوستان و آشنایان بخواهید این کار را برایتان انجام دهند. خرید آنلاین ممکن است بسته به تقاضا برای همان روز در دسترس نباشد و چند روز طول بکشد بنابراین سعی کنید از قبل برنامه ریزی کنید. اگر تست نداده اید و یا تست تان منفی است و علایمی ندارید و امکان خرید آنلاین و یا توسط دوستان و آشنایان وجود ندارد، با رعایت بهداشت و پوشیدن ماسک و رعایت فاصله از افراد از سوپرمارکت محلی خرید خود را انجام دهید.

در قرنطینه بیمارستان چه می گذرد و از بیماران کروناویروس چگونه مراقبت می شود؟

واکنش های مردم وقتی می فهمند شما کرونایی شده اید چیست؟

پاسخ به سوالات متداول در خصوص کروناویروس در استرالیا

تست ,کروناویروس ,ایزوله ,علایم ,مبتلا ,استرالیا ,خود را ,ممکن است ,و یا ,تماس بگیرید ,است و ,مورد سابقه مسافرت ,انتظار منتظر نمانید ,اتاق انتظار منتظر ,بدون هماهنگی نروید

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

شكستن سكوت دیدنی های دنیا